Dölenme Nasıl Gerçekleşir

     

, , , , döllenme nasıl olur, , döllenmenin gerçekleşme aşamaları

Döllenme, rahimde değil de “ampulla” olarak adlandırılan tüpün orta bölümünde gerçekleşir. Spermler rahim boşluğuna doğru ilerlerken yumurtayla birleşmek için rahim dışında tüpün içine gider. Spermin yumurtayla birleşmesi için, “corona radiata” adı verilen yumurtanın dış tabakasını geçmek zorundadır. Bundan sonra sperm, yumurtanın “zona pellucida” denilen başka bir kısmını da geçecektir. Bu aşamaları geçen bir kaç sprem vardır ancak bir tanesi yumurtaya girer ve döllenme gerçekleşir.

Spermin yumurtaya girmesiyle sperm başı yumurtanın yüzeyine yapışır. Aynı zamanda yumurta ve sperm zarları, aynı zar ya da kesenin etrafını sararak birleşir. Diğer spermlerin içeri girmelerini engellemek için yumurtanın dış tabakalarında değişimler meydana gelir. Bu değişimler de spermle olan birleşmeye gösterilen tepkidir.

Gelen aramalar:

, döllenme ne zaman olur, , döllenmenin aşamaları, , kadınlarda döllenme zamanı, , bir kadın döllenme film izle, , döllenme ne kadar zamanda olur, , kadının döllenme zamanı izle, , kadınlarda dölleme ne zaman olur, , kadınlarda döllenme

This Post Has 0 Comments

Leave A Reply